Syn.: Cordia banalo Blanco, Cordia campanulata Rottb., Cordia hexandra Willd. ex Roem. et Schult., Cordia ignota Blanco, Cordia orientalis R. Br., Cordia rumphii Blume, Lithocardium subcordatum Kuntze, Novella nigra Raf.
Česká jména: obduž (Presl 1846), kordie (Polívka 1908)
Čeleď: Cordiaceae Dumortier – kordiovité
Rozšíření: Areál tohoto druhu zahrnuje pobřeží východní Afriky, jižní a jihovýchodní Asie, severní Austrálie a zasahuje i na pacifické ostrovy (od Mikronésie přes Melanésii až po Polynésii). Na Seychelách se vyskytuje na ostrovech Mahé, Praslin a Silhouette, ale i na menších ostrůvcích. Do velmi početného rodu Cordia náleží asi 300 druhů dřevin, které se vyskytují v sušších i vlhčích tropech Ameriky, Afriky i Asie.
Ekologie: Stálezelené tropické lesy, provází porosty lemující mořská pobřeží. Dává přednost půdám s neutrální až bazickou reakcí (dobře snáší zasolení) a prosperuje v územích s ročním úhrnem srážek více jak 1000 mm. Roste v nejnižších nadmořských výškách (přibližně do 100 m n. m.) a bývá občas vysazován.
Popis: Stálezelený strom vysoký 4–10 m. Listy jsou střídavé, poměrně tenké a měkké, dlouze řapíkaté, vejčité až kopinaté, 8–20 cm dlouhé, celokrajné nebo na okraji lehce zvlněné, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou uspořádány ve zkrácených vijanech. Kališní lístky srůstají v trubku, která má na vrcholu krátké zoubky, koruna srůstá z 5 lístků, je sytě oranžová, řepicovitá, vytváří trubku, která dosti daleko vyčnívá z kalicha, cípy jsou ploše rozložené, ale poněkud zkadeřené, mají 2,5–4 cm v průměru. Tyčinky v počtu 5 jsou přirostlé k vnitřní části korunní trubky, gyneceum srůstá z 2 plodolistů, má svrchní semeník a dlouhou čnělku. Plody jsou kulovité, 2–3 cm velké vysýchavé peckovice, na vrcholu poněkud zašpičatělé a na špičce s drobnými zoubky, v mládí zelené, později černající. Jsou lehké a ve vodě snadno plavou.
Využití: Dřevo tohoto druhu je velmi tvrdé a rezistentní vůči termitům, díky velkým a barevným květům bývá sázen i v parkových výsadbách nebo jako meliorační dřevina.
Poznámka: V tropech jsou brutnákovité, které známe z mírných pásem především jako byliny, zastoupeny převážně dřevinami (např. rody Cordia, Ehretia a Tournefortia) a mají vzrůst keřů nebo nezřídka i statných stromů.
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 2.–11. 2. 2011 (Seychely, ostrovy Mahé, La Digue a Curiouse).